X
تبلیغات
رایتل

دانشنامه دانستنی های جهان
بزرگترین، کوچکترین، عجیب ترین، وحشتناکترین، زیباترین، زشت ترین، بلندترین، طویلترین، کوتاه ترین، عمیق ترین.... همه ترین ها 
قالب وبلاگ
آخرین مطالب

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


در شبی تاریک در ساحلی ماسه ای در کاستاریکا (Costa Rica) در آمریکای مرکزی، پدیده ای شگفت انگیز در حال به وقوع پیوستن است. داستان مربوط به گونه ای از لاک پشت های دریایی به نام لاک پشت ریدلی زیتونی است. همانطور که می دانید لاک پشت های دریایی برای تخم گذاری در گروه هایی حداکثر چند صدتایی به ساحل می آیند. اما آنچه در اینجا ما را شگفت زده می کند، تعداد لاک پشت هاست. تعدادشان تقریباً باورنکردنیست. ده ها هزار لاک پشت دریایی به آرامی در حال بیرون آمدن از اقیانوس و حرکت به سوی ساحل هستند. تعداد آنها به حدی است که هنگام حرکت، لاک هایشان به همدیگر برخورد می کند و صدای آن با صدای سنگین نَفَس هایشان و کشیده شدن باله هایشان بر روی ماسه های ساحلی آمیخته می شود. در این شب ها میزان مد دریا بیشتر بوده و سطح آب، بالاتر از شب های دیگر است.

هر لاک پشت پس از خروج از آب، گوشه ای از ساحل را انتخاب کرده و با کمک باله های عقبی خود شروع به حفر یک گودال می کند. این گودال نوعاً ۴۰ سانتیمتر عمق دارد. پس از اتمام حفاری، کار تخم گذاری آغاز می شود. لاک پشت زیتونی ماده در هر بار حدود ۱۰۰ تخم می گذارد. هر یک از این تخم های سفید رنگ هم اندازه یک توپ پینگ پنگ است. پس از یک استراحت کوتاه، لاک پشت ها روی حفره ها را پوشانده و به سوی اقیانوس باز می گردند. هر یک از آنها در مسیر بازگشت و رسیدن به آب با تعداد بیشمار لاک پشت هایی که تازه در حال بیرون آمدن برای تخم گذاری هستند مواجه می شود. کل فرآیند تخم گذاری از زمان بیرون آمدن از آب تا بازگشت برای هر لاک پشت چیزی در حدود ۵۰ دقیقه طول می کشد.

مردم محلی، این پدیده شگفت انگیز را آریبادا می نامند. آریبادا به زبان اسپانیولی به معنای "آمدن" است و به آمدن لاک پشت ها اشاره دارد. تخم گذاری گروهی با چنین وسعتی تقریباً تنها مختص این گونه خاص از لاک پشت های دریایی است. این پدیده تماشایی هر ۲۸ روز یکبار به مدت یک هفته و در شب هایی که ماه تقریباً در محاق بوده و مد دریا بیشترین مقدار خود را دارد مشاهده می شود. برخی از این لاک پشت ها راه نسبتاً زیادی را از مکزیک یا پرو تا اینجا شنا می کنند تا در این مکان بخصوص تخم گذاری کنند.

پدیده آریبادا تنها در چهار منطقه جهان واقع می شود. از این چهار منطقه، دو منطقه آن یکی اُستیونال و دیگری نانسایت در کاستاریکا است. منطقه سوم در آکساکا در مکزیک بوده و منطقه چهارم در اُریسا در کشور هند واقع است. دانشمندان هنوز نمی دانند چرا این لاک پشت ها فقط این چهار منطقه را برای تخم گذاری انبوه انتخاب می کنند. هر چند آریبادا در تمامی طول سال هر ۲۸ روز یکبار مشاهده می شود اما وسیع ترین آریباداها (به لحاظ تعداد لاک پشت هایی که به ساحل می آیند) اغلب از اواخر بهار تا اوائل زمستان به وقوع می پیوندد. بزرگترین آریبادای ثبت شده تاکنون در نوامبر ۱۹۹۵ در منطقه اُستیونال در کاستاریکا به وقوع پیوسته است که در آن و در طول تنها هفت شب، نیم میلیون لاک پشت برای تخم گذاری به ساحل آمدند!

اما از تمام این عجایب اگر بگذریم چیزی که هر انسانی را تحت تاثیر قرار می دهد، سوء استفاده ساکنان محلی کاستاریکا از "آریبادا" است بطوریکه در سواحل کاستاریکا مردم تخم های لاک پشت ها را می دزدند و این فاجعه بصورت یک تجارت درآمده تا جایی که انقراض نسل این لاک پشت های دریایی زیتونی را بدنبال دارد !

این تصاویر سواحل کشور کاستاریکا است، لاک پشت ها برای تخمگذاری به محل تولدشان باز گشته اند و در ساحل تخمگذاری کرده اند ولی متاسفانه تخم ها توسط مردم ربوده شده و فروخته می شود و با این کار نسل این نوع لاک پشت رو به انقراض است. ایکاش به این نقطه از تعقل می رسیدیم که زمین فقط متعلق به ما انسان ها نیست ! باید حق زندگی را برای جانداران دیگر نیز بپذیریم و بپذیریم که برای حفظ حیاتمان نیازمند شراکت با گونه های مختلف هستیم و همانطور که حیات را حق مسلم خود می دانیم، دانسته یا ندانسته این حق مسلم را از این زبان بسته ها سلب نکنیم.
 


 لطفا تا باز شدن کامل عکسها شکیبا باشید
در صورتی که هر یک از عکس ها باز نشد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Show Picture را انتخاب کنید
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.netگروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

[ دوشنبه 7 آذر‌ماه سال 1390 ] [ 13:08 ] [ ابتهاج عبیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 3614887