دانشنامه دانستنی های جهان
بزرگترین، کوچکترین، عجیب ترین، وحشتناکترین، زیباترین، زشت ترین، بلندترین، طویلترین، کوتاه ترین، عمیق ترین.... همه ترین ها 
قالب وبلاگ
آخرین مطالب


سرویس دانش و فناوری برنا، سلاح های جنگی نزدیک ترین دوست سربازان در میادین جنگی هستند و با وجود پیشرفت ها و تحولات عظیمی که در زمینه تاکتیک های نظامی و ادوات جنگی در ۱۰۰ سال اخیر به وجود آمده، اما هنوز هم تفنگ ها نقش موثری در خطوط مقدم ایفا می کنند.

متخصصان تسلیحات نظامی در شبکه تلویزیونی دیسکاوری با بررسی تفنگ هایی که تاکنون ساخته شده اند، ۱۰ تفنگ برتر تاریخ را معرفی کردند.برخی از این سلاح‌ها از زمان جنگ‌های جهانی تاکنون مورد استفاده‌اند اما هنوز در رده‌بندی مرگبارترین ها، جایگاه خود را از دست نداده اند.

رده بندی برترین ها را از رتبه دهم آغاز می کنیم:

۱۰٫ام ۱۴ (M14) :

مشخصات فنی :

نوع : نیمه اتوماتیک

کالیبر: ۷٫۶۲ * ۵۱ میلیمتر

تعداد شلیک : ۷۰۰ تا ۷۵۰ گلوله در دقیقه

در اواخر جنگ جهانی دوم از آنجایی که سربازان پیاده نظام آمریکایی مجبور بودند همزمان ۴ نوع سلاح مختلف را به همراه مهمات با خود حمل کنند، طراحان تسلیحات به فکر تفنگی افتادند که در آن قابلیت های موجود را جمع کنند که در نهایت، نتیجه مطالعات آنها به ساخت تفنگ ام ۱۴ انجامید. نخستین کاربرد این تفنگ در یورش نیروهای آمریکایی به ویتنام بود، عملکرد ام ۱۴ فوق العاده اما اکثر سربازان از وزن زیاد آن گلایه داشتند.

۹٫اس.تی.جی ۴۴ (Strumgewehr 44) :

مشخصات فنی :

نوع : نیمه خودکار یا خودکار

کشور سازنده : آلمان

کالیبر :۷٫۹۲ *۳۳ میلیمتر

ظرفیت خشاب : ۳۰ تایی

تعداد شلیک : ۵۰۰ گلوله در دقیقه

ورماخت (Wehrmacht) یا همان ارتش آلمان در سال های ۱۹۳۵ تا ۱۹۴۵، بعد از عملکرد ناموفق سلاح موزر (Mauser) در میادین جنگ، تصمیم به ساخت سلاح جدیدی گرفت. نام این سلاح جدید را نازی ها تفنگ تهاجمی (Strurmgewehr به زبان آلمانی( گذاشتند. علت محبوبیت این تفنگ، کم شدن قطر کالیبر آن و در نهایت افزایش برد موثر و کاهش  وزن مهماتی بود که سربازان مجبور بودند آنها را حمل کنند. قابلیت های این تفنگ آن قدر زیاد بود که نازی ها افسوس می خوردند که چرا زودتر آن را تولید نکردند. هرچند اس.تی.جی ۴۴ در سال ۱۹۴۴ یعنی یک سال پیش از پایان جنگ جهانی دوم به میدان جنگ آمد اما نقش موثر آن تا مدت ها در خاطره آلمانی ها باقی ماند.

۸٫ ۱۹۰۳ اسپرینگفیلد (۱۹۰۳ Springfield) :

مشخصات فنی :

نوع : گلنگدن دستی

کشور سازنده : آمریکا

کالیبر : ۷٫۶۲*۶۳ میلیمتر

ظرفیت خشاب : ۵ تایی

تعداد شلیک : ۱۰ گلوله در دقیقه

در نبرد آمریکایی – اسپانیایی ، نیروهای آمریکایی به شدت از عملکرد ضعیف تفنگ های نروژی کرگ یورگنسان کلافه شده بودند، با قرض گرفتن فناوری تفنگ های آلمانی آن زمان به نام موزر، اسپرینگ فیلد را تولید کردند.

۷٫اشتایر آاوگ (Steyr AUG)

مشخصات فنی :

نوع : کاملا خودکار

کشور سازنده : اتریش

کالیبر : ۵٫۵۶ *۴۵ میلی متر

ظرفیت خشاب : ۳۰ و ۴۲ تایی

تعداد شلیک : ۶۵۰ گلوله در دقیقه

این تفنگ برای اولین بار توسط ارتش اتریش در سال ۱۹۷۷ معرفی شد. ظاهر این تفنگ شباهت زیادی به سلاح های فیلم های علمی تخیلی است.

 

6.ماوزر K98K (برنو)

مشخصات فنی :

نوع : گلنگدن دستی

کشور سازنده : آلمان

کالیبر : ۷٫۹۲ *۵۷ میلیمتر

ظرفیت خشاب : ۵ تایی

تعداد شلیک : ۱۰ تا ۱۵ گلوله در دقیقه

ماوزر K98K که در کشور ما به برنو معروف است برای نخستین بار در اواخر قرن نوزدهم میلادی معرفی شد. نسخه نهایی این تفنگ در طول جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت.

 

 

5.اف ان (FN FAL)

مشخصات فنی :

نوع : نیمه خودکار یا تمام خودکار

کشور سازنده : بلژیک

کالیبر : ۷٫۶۲*۵۱ میلی متر

ظرفیت خشاب : ۲۰ تایی

تعداد شلیک : ۶۵۰ تا ۷۰۰ گلوله در دقیقه

بلژیکی ها با الهام از اس تی جی ۴۴ نازی ها، این تفنگ را طراحی کردند. با تولید این اسلحه طولی نکشید که آن به یکی از سلاح های کلاسیک دوران جنگ سرد تبدیل شد و در بیش از ۵۰ کشور مورد استفاده قرار گرفت.

 

 

4. ام ۱ گرند (M1 Garand) :

مشخصات فنی :

نوع : نیمه خودکار

کشور سازنده : آمریکا

کالیبر :۷٫۶۲*۶۳ میلی متر

ظرفیت خشاب : ۸ تایی

تعداد شلیک: ۳۰ گلوله در دقیقه

با ساخت این اسلحه در سال ۱۹۳۶ در مدت زمان کوتاه این تفنگ به یکی از موفق ترین و محبوب ترین سلاح های دنیا تبدیل شد. ام ۱ اولین تفنگ موفق نیمه خودکار دنیا است که تا زمان بازنشستگی آن یعنی اوایل دهه ۶۰ میلادی بالغ بر ۶ و نیم میلیون از آن تولید شده است.

 

 

3. لی آنفیلد اس ام ال ای (Lee-Enfield SMLE)

مشخصات فنی :

نوع : گلنگدن دستی

کشور سازنده : انگستان

کالیبر: ۷٫۷*۵۶ میلی متر

ظرفیت خشاب : ۱۰ تایی

تعداد شلیک : ۱۵ تا ۲۰ گلوله در دقیقه

 

این تفنگ از زمان آغاز جنگ جهانی اول تا سال ۱۹۵۶ در درگیری کانال سوئز به عنوان سلاح سازمانی ارتش پیاده نظام  انگلستان شناخته شده است. خشاب این تفنگ ظرفیت ۱۰ گلوله را در خود جا می داد و تا آن زمان تفنگی با این ظرفیت خشاب ساخته نشده بود.

 

2. ام ۱۶ (M16)

مشخصات فنی :

نوع : نیمه خودکار یا تمام خودکار

کشور سازنده : آمریکا

کالیبر: ۵٫۵۶*۴۵ میلی متر

ظرفیت خشاب : ۲۰ و ۳۰ تایی

تعداد شلیک : ۷۰۰ تا ۹۵۰ گلوله در دقیقه

 

اگر چه مدتی طول کشید تا نواقص این اسلحه به طور کامل برطرف شوند، اما با ورود این  تفنگ به میادین جنگی در اوایل دهه شصت میلادی و اثبات قابلیت های آن، تحسین همه کارشناسان نظامی را برانگیخت.

 

 

 

1. آ کا ۴۷ (AK 47)

مشخصات فنی :

نوع : خودکار یا تمام خودکار

کشور سازنده : اتحاد جماهیر شوروی

کالیبر : ۷٫۶۲*۳۹ میلی متر

ظرفیت خشاب : ۳۰ تایی

تعداد شلیک : ۶۰۰ گلوله در دقیقه

 

آ کا ۴۷ با رکورد تولید بیش از ۷۵ میلیون قبضه در سراسر جهان به یکی از اسطوره های جنگ افزار تبدیل شده است. این تفنگ علاوه بر این که طراحی ساده دارد از قیمت پایین هم برخوردار است.

 

 

[ جمعه 11 فروردین‌ماه سال 1391 ] [ 15:48 ] [ ابتهاج عبیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 3616538