دانشنامه دانستنی های جهان
بزرگترین، کوچکترین، عجیب ترین، وحشتناکترین، زیباترین، زشت ترین، بلندترین، طویلترین، کوتاه ترین، عمیق ترین.... همه ترین ها 
قالب وبلاگ
آخرین مطالب

شناسایی بزرگترین دایناسورهای شناخته شده کار ساده ای نیست. از این حیوانات غول پیکر فسیل های بزرگی بجای مانده است. لیکن یافتن اسکلت کامل یک دایناسور امر نادری است. دایناسورهای کوچک معمولا بطور آنی در گل مدفون شده و به فسیل تبدیل شده اند. ولی دایناسورهای بزرگ را بیشتر از روی استخوانهای اصلی مانند استخوان گردن می شناسند. 

 

در اینجا فهرستی از بزرگترین دایناسورهای شناخته شده معرفی می شود. 

منبع: سایت About.com 

 

١. بزرگترین سروپود: آرژنتینوزوروس 

 

چنانچه از اسمش پیداست بقایای این علفخوار بزرگ در کشور آرژانتین امروزی یافت شده است. طول حیوان بالغ از سر تا دم حدود  ٣٦ متر و وزن آن بیش از ١٠٠ تن بوده است. تنها یک استخوان مهره این حیوان حدود ١٢٠ سانتی متر طول داشته است! 

 

این دایناسور در دوره میانی کرتاسه (حدود ١٠٠ تا ٩٠ میلیون سال قبل) می زیسته است. فسیل های این حیوان در کنار دایناسور گوشتخوار غول پیکری به نام ژیگانوتوزوروس کشف شده که نشانمی دهد احتمالا ژیگانوتوزوروس ها بصورت گله ای به این دایناسورهای غول پیکر حمله می کرده اند، کاری که برای گوشتخواران کوچکتر می توانسته کاملا کشنده باشد. 

 

Argentinosaurus 

 

Argentinosuraus Fossile  

 

 فسیل استخوان مهره آرژنتینوزوروس 

فسیل استخوان مهره آرژنتینوزوروس

٢. بزرگترین گوشتخوار: ژیگانوتوزوروس 

 

بزرگترین صیادی که بر روی خشکی ها زیسته است در باطلاق های قاره آمریکای جنوبی زندگی می کرده و مهیب ترین حیوان دوران کرتاسه بوده است. این دایناسور اندکی از تی رکس افسانه ای بزرگتر بوده بطوری که حدود ١٢ متر طول و ٨ تن وزن داشته است. 

 

چنگالهای سه انگشتی بزرگ و دندان های عظیم از مشخصات این حیوان بوده است. این حیوان سی میلیون سال پیش از تی رکس بر روی زمین پدیدار گشته بنابراین این دو دایناسور هم عصر نبوده اند. 

 

Giganotosaurus

[ سه‌شنبه 20 دی‌ماه سال 1390 ] [ 10:33 ] [ ابتهاج عبیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 3616546