X
تبلیغات
رایتل

دانشنامه دانستنی های جهان
بزرگترین، کوچکترین، عجیب ترین، وحشتناکترین، زیباترین، زشت ترین، بلندترین، طویلترین، کوتاه ترین، عمیق ترین.... همه ترین ها 
قالب وبلاگ
آخرین مطالب

بزرگترین ستاره ای که تاکنون مورد شناسایی قرار گرفته VY Canis Majoris است که قطری حدود ١٨٠٠ تا ٢١٠٠ برابر خورشید ما دارد. علت متغیر بودن اندازه گیری ها این است که مرز واقعی این ستاره که بسیار رقیق تر از خورشید است بدرستی معلوم نیست. این ستاره برای اولین بار در ١٨٠١ مورد شناسایی قرار گرفت و در سال ١٨٤٧ به عنوان یک ستاره قرمز شناخته شد. 

 

تصویر زیر توسط تلسکوپ فضایی هابل با استفاده از فیلترهای پلاریزه از این ستاره غول پیکر گرفته شده است. این تصویر نشان دهنده پرتاب مقادیر عظیمی از مواد توسط این ستاره به سحابی های پیرامونی است.  

  

این ستاره بسیار ناپایدار است و دانشمندان حدس می زنند پس از ١٠٠ هزارسال به صورت یک ابرنواختر (سوپرنوا) منفجر شود. این میزان برای یک ستاره عمر بسیار کوتاهی بشمار می رود. در مقام مقایسه خورشید ما حدود ١٠ مییلیارد سال عمر خواهد داشت. 

تصویر زیر اندازه این ستاره را با خورشید ما مقایسه می کند.  

 

 

این ستاره در فاصله ٤٩٠٠ سال نوری از زمین قرار دارد. با وجود اندازه بسیار عظیم، جرم آن تنها ٤٠ برابر جرم خورشید است که نشان دهنده چگالی کم آن می‌ باشد. 

 

منبع اصلی: http://en.wikipedia.org/wiki/VY_Canis_Majoris  

 

 

گردآوری و ترجمه : اصغر ناصری  

http://scitech.blogsky.com/1389/11/16/post-188/

[ دوشنبه 19 دی‌ماه سال 1390 ] [ 14:04 ] [ ابتهاج عبیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 3614887