دانشنامه دانستنی های جهان
بزرگترین، کوچکترین، عجیب ترین، وحشتناکترین، زیباترین، زشت ترین، بلندترین، طویلترین، کوتاه ترین، عمیق ترین.... همه ترین ها 
قالب وبلاگ
آخرین مطالب

درآمد فروش کتاب در آمریکا چندان هم دست‌کمی از صنعت پرسروصدای فیلمسازی ندارد، براساس گزارش مالی بزرگترین کتابفروشی‌های این کشور فروش داخلی کتاب در سال 2008 در مجموع 13.20 میلیارد دلار بود.

به گزارش «تهران امروز»، فروشگاه زنجیره‌ای «بارنز و نوبل» 4.68 میلیارد دلار، فروشگاه زنجیره‌ای «بوردرز» 3.41 میلیارد دلار، سایت آمازون 4.63 میلیارد دلار و سایت BN.com م 477 میلیون دلار فروش داشته‌اند. در عین حال، آماری که مجله تجارت کتاب سوئد با مقایسه فهرست کتاب‌های پرفروش یک سال در 10 کشور اروپایی (فنلاند، سوئد، انگلستان، فرانسه، اسپانیا، نروژ، هلند، دانمارک، آلمان، اتریش و آمریکا) ارائه داده است، نشان می‌دهد که نویسندگان اغلب کشور‌های اروپایی در کشور خودشان بیشترین خواننده را دارند یعنی به‌طور متوسط حدود 60 درصد از خوانندگان آنها را کتابخوان‌های کشور خودشان تشکیل می‌دهند و این آمار برای آمریکا به 91 درصد می‌رسد.

طبق گزارش چهار ساله اتحادیه کتابفروشان انگلستان، آمار خریداری کتاب در این کشور از سال 2003 تا 2007 با رشد چشمگیری رو‌به‌رو بوده است: اما اگر قرار باشد به مقایسه میزان هزینه‌هایی که سالانه صرف خرید کتاب و دی‌وی‌دی در کشورهای اروپایی می‌شود، بپردازیم، انگلستان در این میان، مقام اول را کسب می‌کند و در مقام‌های بعدی به ترتیب آلمان، ایرلند، هلند، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا قرار می‌گیرند

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که در انگلستان، آمار خرید کتاب نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالاتر است و اگر بتوان معیار کتابخوانی را تعداد کتاب‌های خریداری شده در هر سال در نظر گرفت، می‌توان گفت که کتابخوان‌ترین مردم اروپا در کشور انگلستان زندگی می‌کنند.

این نتیجه‌گیری پربیراه هم نیست چرا که طبق آمار ارائه شده در سایت booksellers. org.uk د 60،0 درصد اروپایی‌هایی که در هر سال یک کتاب می‌خرند در انگلستان و 40 درصد در آلمان و اسپانیا زندگی می‌کنند و انگلستان در فهرست آماری تعداد اروپاییانی که در هر سال 10 کتاب می‌خرند نیز همچنان صدرنشین است و در جایگاه بعدی این فهرست، کشور فرانسه قرار گرفته است.

اینگونه است که سهم کتاب در اقتصاد انگلستان آنقدر بالا می‌رود که در فهرست بزرگترین خرده‌فروشی‌های سال 2007 این کشور، نام فروشگاه کتاب و رسانه HMV Media با یک میلیارد پوند گردش سرمایه در جایگاه بیست‌وششم و سایت آمازون انگلستان با 650 میلیون پوند گردش سرمایه در جایگاه پنجاه‌و‌یکم به چشم می‌خورد. بنابراین کتابفروشی‌های بزرگ انگلستان را می‌توان از نظر نقشی که در توسعه اقتصادی این کشور ایفا می‌کنند در ردیف خرده‌فروشی‌های بزرگ و مشهوری چون «مارکز و اسپنسر»، «سامرفیلد» و «تسکو» قرار داد.

[ چهارشنبه 27 آبان‌ماه سال 1388 ] [ 10:40 ] [ ابتهاج عبیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 3616538